• تاریخ انتشار : یکشنبه 23 مرداد 1401 - 16:22
  • کد خبر : 5963
  • چاپ خبر

انتقاد پلیس از وزارت بهداشت در مورد تصادفات

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کمیل نیوز، سردار سیدکمال هادیانفر در نشست خبری که پیش از ظهر امروز در سالن همایش‌های نورالرضا برگزار شد، گفت: حوزه پلیس راهور حوزه کاملا متفاوتی است که با جان مردم سروکار دارد. دیگر بخش ها و حوزه ها در کشور نیز مسئولیت های مهمی دارد؛ اما هیچ کدام به

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کمیل نیوز، سردار سیدکمال هادیانفر در نشست خبری که پیش از ظهر امروز در سالن همایش‌های نورالرضا برگزار شد، گفت: حوزه پلیس راهور حوزه کاملا متفاوتی است که با جان مردم سروکار دارد. دیگر بخش ها و حوزه ها در کشور نیز مسئولیت های مهمی دارد؛ اما هیچ کدام به اندازه پلیس نیست که مستقیما بر جان مردم تمرکز داشته باشد. برای درک بهتر اهمیت این موضوع باید بگویم که در همین یک ساعتی که این جلسه برگزار شد دست کم دو نفر در جاده های ما و در تصادفات رانندگی کشته شدند و ۵۰ نفر نیز دچار مجروحیت شدند که از این تعداد دست کم ۲۰ نفرشان برای همیشه دارای معلولیت شدند. این آمار به هیچ عنوان پذیرفته شده نیست.

به نوشته ایسنا، هادیانفر ادامه داد: ۵۱ درصد از جانباختگان حوادث رانندگی در دم و در همان صحنه تصادفات جان خود را از دست می دهند که از این تعداد ۳۴ درصد سرنشین خودرو هستند. ۴۹ درصد نیز بعد از تصادف جان خود را از دست می دهند که در این میان ۴۳ درصد در بیمارستان و ۶ درصد در حین انتقال جان خود را از دست می دهند.

نبود تجهیزات تشخیص خونریزی مغزی، در برخی بیمارستان‌ها

رئیس پلیس راهور فراجا ادامه داد: آمار ۴۳ درصدی مرگ آسیب دیدگان تصادفات در بیمارستان‌ها آمار بالایی است. متأسفانه در بسیاری از بیمارستان های ما ابزار و تجهیزات مربوط به تشخیص ضربه مغزی شدن یا خونریزی داخلی وجود ندارد. فرد به بیمارستان منتقل می شود، از او سوال می پرسند که آیا سردرد یا سرگیجه دارد یا خیر و ناگهان بعد از یک ساعت همین فرد در بیمارستان یا حتی در خانه و به دلیل خونریزی داخلی یا ضربه مغزی فوت می کند. لازم است به این موارد توجه ویژه‌ای شود و این تجهیزات و امکانات برای بیمارستان ها فراهم شود.

هادیانفر با تأکید بر اینکه در شرایطی هستیم که باید صادقانه عمل کنیم، گفت: تصادفات تعارف بردار نیست. تصادف به عامل انسانی، خودرو و راه بازمی گردد و واقعیت این است که نه خودرو، نه راه و نه عامل انسانی ما مناسب نیست. دلیل تصادفات به قوانین باز می‌گردد؛ اما قوانین ما بازدارنده نیست. وقتی در اصفهان یک خانمی فردی را در تصادف کشته و بعد می گوید دیه اش را می دهم این یعنی قوانین ما بازدارندگی کافی را ندارد که لازم است این موضوع نیز مورد توجه جدی قرار بگیرد.

رئیس پلیس راهور فراجا به موضوع اسقاط خودروها اشاره کرد و افزود: امروز خروجی خودروی ما مانند انتهای قیف شده است و روند اسقاط خودرو بسیار کند است و در واقع می توان گفت که اصلا به آن توجه نمی شود. وقتی یک خودرو ۲۰ بار تصادف کرده و بعد وارد جاده می شود و باز هم تصادف می کند و این بار باعث مرگ چندین نفر می شود. این ها مواردی است که باید به آن توجه شود. ما تا کی باید تعارف کنیم و فقط از یکدیگر تشکر کنیم.

هادیانفر افزود: سال ۸۳ من در پلیس راهور بودم. آن زمان ۵۲۰۰ نقطه حادثه ساز در کشور بود. زمانی که دوباره به پلیس راهور بازگشتم در سال ۹۸ خواستند که آمار نقاط حادثه خیز در شهرها و جاده ها را به ما بدهند. باز هم آمار ۵۲۰۰ نقطه بود. خب چرا در این مدت کاری نشده. ما تا کی باید بپذیریم که راه اصلی ما جدا شونده نداشته باشد و آن وقت دو پژو که در هر دو آن ها اعضای خانواده حضور دارند بیایند و در این راه شاخ به شاخ با هم برخورد کنند و منفجر شوند و کسی هم کاری از دست شان بر نمی آید و این جان های عزیز پر پر شوند.

رئیس پلیس راهور فراجا ادامه داد: یک زمان به ما می گفتند در مصاحبه هایتان هیچ نامی از خودروها نیاورید چرا که به روند تولید آسیب می خورد. خب ما نامی نیاوردیم اما چرا همچنان این خودروها قربانی می گیرد. امروز وضعیت چه شده است؟.

وی با بیان اینکه ما همچنان در محورهایمان کشته می دهیم، گفت: تصادفات نیز مانند ویروس است. چطور وقتی که کرونا وارد کشور شد تمام کشور برای مقابله با آن بسیج شدند باید در برابر ویروس تصادفات نیز همین رویکرد را داشته باشیم. اتفاقا ویروس کرونا رفع می شود اما ویروس تصادفات رفع نمی شود و لازم است که تمام کشور و تمام دستگاه ها برای کاهش آمار آن بسیج شوند تا ما بتوانیم آمار جانباختگان و مصدومان حوادث رانندگی را کاهش دهیم.

هادیانفر با اشاره به تشکیل جلسه شورای عالی ترافیک که اواخر سال گذشته به ریاست رئیس جمهور برگزار شد، گفت: من در آن جلسه به رئیس جمهوری گفتم که همین که دولت بخواهد در این زمینه ورود کند ۵۰ درصد کار ما حل است. من تکالیف دستگاه ها را خدمت رئیس جمهور عرض کردم و گفتم از هر دستگاهی بابت کارهایی که باید انجام دهد گزارش بخواهید و اولین دستگاه نیز پلیس باشد و از من رئیس پلیس راهور گزارش بخواهید که چه کارهایی انجام داده ام و اگر به وظایفم عمل نکرده بودم حتما با من برخورد کنید و با دیگر دستگاه ها نیز به همین شکل.

چرا وزارت بهداشت هیچ کاری درباره تصادفات نکرده است

وی در ادامه از عملکرد وزارت بهداشت در مواجهه با تصادفات رانندگی انتقاد کرد و گفت: چرا وزارت بهداشت هیچ کاری با تصادفات ندارد، چرا هیچ گامی برنمی دارد. با سلام و صلوات که کار پیش نمی رود. من هم می توانم بایستم و تشکر کنم و بعد از پنج سال هم یک لوح تقدیر بگیرم و بروم اما ما فردا جواب مردم را چگونه می‌خواهیم بدهیم. چه جوابی در برابر آمار فوتی ها و جانباختگان خواهیم داشت. این ها موارد مهمی است که باید توجه کنیم.

رئیس پلیس راهور فراجا افزود: معتقدم که با ساده ترین اقدام و حداقل منابع هم می توان از آمار جانباختگان و مصدومان حوادث رانندگی کم کنیم.

هادیانفر از عملکرد دولت قبل در قبال تصادفات نیز انتقاد کرد و گفت: دولت به استناد ماده ۱۰۸ مسئولیت داشته و نه فقط این دولت بلکه همه دولت ها مسئولیت دارند اما چرا رسیدگی نکردند؟. چرا هشت سال در دولت بودند و هیچ کاری نکردند و در یکی از کمیسیون ها حضور پیدا نکردند. خوشبختانه جلسه عالی ترافیک شب عید با حضور رئیس جمهوری برگزار شد؛ اما این جلسه باید دست کم هر سه ماه یک بار برگزار شود.

رئیس پلیس راهور فراجا با اشاره به هجمه هایی که بعد از انتقادات وی از کیفیت خودروها روانه وی شد، افزود:  در حوزه سایبری اصلی داریم به نام اصل لاجیک یعنی این طور تصور کنید که ممکن است ما ساختمانی را ببینیم و در ظاهر همه چیز عادی باشد اما مثلا فرض کنید اگر با یک عینکی به آن نگاه کنیم هکرها و اقداماتی را می بینیم که قصد نفوذ به آنجا را دارند. چیزهایی که در ظاهر دیده نمی شوند اما در باطن فشار و هجمه آن وجود دارد. اگر به من هم نگاه کنید همین مشکلات رادارم و شاید با همین دید، امروز من با یک لباس پاره یا زخم های بر تن اینجا هستم. چرا که خیلی ها مانع شدند و ما را کشیدند که حرفی نزنیم اما واقعیت این است که بعد از تصادف بهبهان دیگر آستانه تحمل ما تمام شد و تصمیم گرفتیم تا راجع به خودرو حرف بزنیم.

وی افزود: برخی خودروسازها پیش ما می آیند و می گویند ۱۶۴ برنامه ایمنی و کیفیت داریم. من می گویم که برنامه روی کاغذ که به درد نمی خورد. در عمل چه کاری انجام داده اید. فقط در یک مورد ورق ماشین باید فولاد کم کربن باشد اما در خودروهای ما از حلب سه لایه استفاده می شود پس معلوم است که در این شرایط با یک تصادف ساده خودرو مچاله می شود و آتش می گیرد. آیا خودروسازان ما ایربک و تمرکز را درست کردند؟ فقط به تولید و تولید فکر می کنند تا از یک میلیون به سه میلیون برسند. باید به جان مردم هم اهمیت بدهند و جان مردم برایشان مهم باشد.

هادیانفر افزود: خودروسازان چقدر از این ۲۰۰۰ میلیارد درآمد روزانه خود را صرف ایمنی و کیفیت خودروهای خود می کنند. خیلی ها به من می گویند که این حرف ها را نزن اما نمی توانم در برابر جان مردم سکوت کنم. نهایتا یک لوح هم به من می دهند و من هم می روم اما باید حرفم را بزنم و حالا صرف نظر از مسئولان این خبرنگاران و رسانه ها هستند که باید این مطالبات را پیگیری کنند.

وی با اشاره به واردات خودرو به کشور گفت: یک زمانی شنیدیم که قصد دارند خودرویی کمتر از ۱۰ هزار دلار هندی بیاورند. خب این چه کاری است اگر قرار باشد خودرو ناایمن هندی را وارد کنند همین تیبا و پراید خودمان هم بود دیگر. ما موافق واردات خودرو هستیم اما می گوییم واردات خودروی ایمن. در واردات باید کیفیت خودرو ارتقاء پیدا کند.

کاهش جانباختگان تصادفات با واردات خودرو

رئیس پلیس راهور فراجا افزود: زمانی که در سال ۸۵ واردات خودرو آزاد شد این موضوع تأثیر مستقیم بر خودروهای تولید داخل داشت و حتی کشته های ما نیز کاهش پیدا کرد.

تست معاینه فنی با سیخ کباب!

وی به تعیین سن فرسودگی خودرو در قانون نیز اشاره کرد و گفت: قانون آمده و سن فرسودگی خودرو را مشخص کرده اما از آن طرف یک نفر رفته و در دیوان عدالت شکایت کرده که معاینه فنی باید معیار باشد. کدام معاینه فنی وقتی در همین اطراف تهران سیخ کباب را وارد اگزوز می کنند و مثلا با آن تست چهارگاز می گیرند من نمی توانم چشمم را روی این موارد ببندم. گاهی برخی از این شرکت های معاینه فنی ما را دعوت می کنند و می گویند از ما حمایت کنید. چه حمایتی باید بکنیم وقتی در طرف دیگر جان و ایمنی مردم وسط است. خب این ها را به خاطر پولش می‌گویند اما جان مردم مهمتر است.

هادیانفر به آمار مرگ کودکان در حوادث رانندگی نیز اشاره کرد و گفت: ۱۸ درصد از فوتی های ما در تصادفات رانندگی کمتر از ۱۸ سال دارند. این ها چه گناهی کرده اند که باید آینده شان این طور تباه شود. چند وقت پیش از یک بیمارستان بازدید کردم. در آنجا فردی بود که می گفت ۲۰ سال است درگیر درمان عوارض ناشی از تصادفات است و بیش از ۲۰ عمل سنگین جراحی انجام داده است. به این ها باید توجه شود.

رئیس پلیس راهور فراجا به حمایت های مقام معظم رهبری و تأکیدات ایشان مبنی بر ارتقاء ایمنی تولیدات داخل نیز اشاره کرد و گفت: زمانی که ما از ایمنی خودرو صحبت کردیم متأسفانه کسی سمت ما نیامد و در نهایت این مقام معظم رهبری بود که به این موضوع ورود کردند و شخصا در چندین سخنرانی بر ضرورت ارتقاء کیفیت و ایمنی خودروها تأکید داشتند. خب حالا دیگر حجت بر همه تمام است. خودروسازان اگر به حرف من گوش نمی دهند به حرف رهبر معظم انقلاب گوش دهند. آقای وزیر مربوطه باید از خودروسازان مطالبه کند که در راستای عمل به فرمایشات رهبری چه کرده اند.

وی افزود: دولت خیلی مشغله و گرفتاری دارد اما واقعیت این است که موضوع ترافیک و هر آنچه که مربوط به تصادفات است مهم است به همین دلیل نیز تأکید دارم که شورای عالی باید هر سه ماه یک بار جلسه داشته باشد. امروز رفع ۳۰۰۰ نقطه حادثه خیز در جاده ها ۵۰۰۰ میلیارد اعتبار می خواهد. سال گذشته بیش از ۶۰۰۰ میلیارد را ما به خزانه ریختیم و قانون و نحوه هزینه کرد آن نیز مشخص است. خب پول ها کجا رفته است. در تمام این سال ها پول هایی که ما ریخته ایم چرا به دستگاه هاییکه طبق قانون سهم شان مشخص شده تعلق نگرفته که از ۱۵ سال پیش تاکنون همچنان نقاط حادثه ساز ما همان نقاط است. چرا آمبولانس ها و خودروهای امداد و نجات ما مناسب شرایط جاده ای نیست. چرا گشت های پلیس تأمین نشده است. ما باید به ازای هر ۱۲۰ کیلومتر در ۲۹۰ هزار کیلومتر در راه های کشور گشت داشته باشیم.

وی با بیان اینکه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اخیرا به این موارد ورود کرده و قصد بررسی آن را دارد، گفت: امیدواریم که به این موارد توجه شود. امروز در ۷۰۲ شهر ما هنوز پلیس راهور مستقر نیست و باید این موارد فراهم شود.

برگ سبز ۶۰ درصد هزینه‌های مردم را کاهش داد

هادیانفر در ادامه به موضوع برگ سبز خودروها و تبدیل آن به سند رسمی خودرو نیز اشاره کرد و گفت: خوشبختانه درباره برگ سبز پلیس پیگیری زیادی کرد و در نهایت دولت نیز با ما همراهی کرد. حالا دیگر هیچ الزامی به ثبت سند رسمی خودرو در دفترخانه ها نیست و همین موضوع هم ۴۰ تا ۶۰ درصد هزینه های مردم را کاهش داد. از این ماجرا ریالی به پلیس راهور تعلق نمی گیرد اما قصد ما راحتی مردم بود. خوشبختانه به زودی نیز این موضوع در دستور کار مجلس قرار می گیرد و ان‌شاءالله تبدیل به قانون می شود و دیگر هیچ اما و اگری در این طرح باقی نمی ماند.

وی افزود: ما در مورد توقیف موتورسیکلت ها نیز روش را تغییر دادیم. موتورسیکلت برای برخی از مردم وسیله زندگی و امرار معاش است. البته که ما به اجرای قانون مکلف هستیم اما اجرای قانون به طرفیت مردم است و ما وظیفه خود می دانیم که حال مردم را خوب کنیم.

هادیانفر با تأکید بر اینکه باید برویم به سمت اصلاح قوانین، افزایش ایمنی خودرو، ارتقای ایمنی جاده ها و… گفت: این موضوع با همراهی و همکاری خبرنگاران و اصحاب رسانه شدنی است. ما برنامه داریم که در برنامه هفتم توسعه که این روزها در حال نگارش است آمار جانباختگان حوادث رانندگی ما طی یک برنامه پنج ساله به زیر ۸۰۰۰ نفر برسد. همچنین باید ۳۰۰ هزار مورد فوتی به ۱۵۰ هزار نفر کاهش پیدا کند. این موارد شدنی است به شرط آنکه تمام دستگاه ها به وظایف خود عمل کنند و پای کار بیایند.

لینک کوتاه

برچسب ها

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.