• تاریخ انتشار : یکشنبه 23 مرداد 1401 - 9:42
  • کد خبر : 5850
  • چاپ خبر

تشکیل بیش از ۸۵۰۰ پرونده برای افراد بدون شناسنامه

کمیل نیوز- تا کنون ۸ هزار و ۵۰۰ پرونده برای افراد بدون شناسنامه تشکیل شده است که از این تعداد برای ۷ هزار و ۶۷۱ مورد شناسه تعریف و گرفته شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کمیل نیوز، هاشم کارگر افزود :‌ ثبت احوال هویت و موجودیت اشخاص را احراز، معرفی و از آن امانتداری می‌کند.
وی ادامه داد: هر چه در این مسیر دقیق‌تر، سریع‌تر و صحیح‌تر عمل کنیم شهروندان راحت‌تر، بهتر و با کیفیت مناسب‌تری به حقوق اجتماعی خود خواهند رسید، زیرا خدمات ثبت احوال، زیرساخت بسیاری از اقدامات سایر دستگاه‌های دیگر است و این نشان دهنده اهمیت بالای جایگاه این سازمان در کشور است.
معاون وزیر کشور تصریح کرد: با توجه به اینکه اطلاعات سازمان ثبت احوال مبنای بسیاری از فعالیت‌ها، خدمات و اقداماتی است که بخش‌های دولتی و خصوصی به آن می‌پردازند، ضرورت تحول در این سازمان بسیار مهم‌تر و اساسی‌تر خود را نشان می‌دهد.

حرکت در مسیر هویت هوشمند هدف اصلی سازمان ثبت احوال
وی به نوشته صدا وسیما، هدف و برنامه اصلی سازمان ثبت احوال را حرکت به سمت هویت هوشمند و تحقق سازمانی تمام الکترونیک عنوان کرد و گفت: ایجاد زیرساخت‌های لازم در این زمینه در دستور کار است و می‌توان با یک برنامه عملیاتی منسجم و با تلاش همه بخش‌های سازمان این مهم را محقق کرد.

شناسایی و تعیین تکلیف افراد بدون شناسنامه
معاون وزیر کشور با اشاره به ضرورت تعیین تکلیف افراد بدون شناسنامه در کشور تصریح کرد: براساس برنامه‌ها و سیاست‌های دولت سیزدهم در جهت ساماندهی افراد بدون شناسنامه و تاکیدات رییس جمهور و وزیر کشور در این خصوص، ضمن ایجاد زیرساخت‌های لازم برای شناسایی و ساماندهی این افراد، تاکنون ۸ هزار و ۵۰۰ پرونده برای فاقدین شناسنامه تشکیل شده است که از این تعداد برای ۷ هزار و ۶۷۱ مورد شناسه تعریف و اخذ شده است.

تاکید رئیس جمهور بر سامان دادن مدارک هویتی
وی با اشاره به دغدغه‌های رئیس جمهور و وزیر کشور در خصوص ارتقای سطح امنیت و مسائل گوناگون نظیر مباحث فرهنگی و غیره با استفاده از سامان دادن مدارک هویتی افراد، ادامه داد: تعیین تکلیف هویت افراد یکی از نیازهای امروز کشور است که می‌تواند دولت انقلابی و مردمی را در جهت ارائه خدمات بهتر در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، رفاه شهروندان و ایجاد عدالت در خدماتی که دولت به آحاد جامعه ارائه می‌دهد، یاری کند.
معاون وزیر کشور با بیان اینکه تعیین تکلیف تابعیت این افراد و سپس صدور شناسنامه برای آنان در دستور کار است، افزود: همه ایرانیان باید این سند هویتی را داشته باشند، از طرفی برخی افراد بالای ۱۸ سال به ادارات ثبت احوال مراجعه می‌کنند در حالی که بدون شناسنامه یا سند هویتی هستند و ادعای ایرانی بودن دارند و تا زمان مراجعه به ثبت احوال به هر دلیل برای آنان سند هویتی تنظیم نشده است.
وی افزود: در راستای تعیین تابعیت و اعطای شناسنامه، این افراد باید به ادارات ثبت احوال محل سکونت خود مراجعه کرده و درخواست شناسنامه یا تنظیم سند هویتی را ارائه کنند، اداره ثبت احوال مربوطه برای این افراد تشکیل پرونده می‌دهد و در صورت تکمیل شدن پرونده آنها در هیات پنج نفره اداره کل استان مربوطه یا شورای تامین شهرستان‌های محل سکونت جهت بررسی هویت و تابعیت آنها طرح می‌شود.
کارگر گفت : پرونده‌های ارجاع شده در هیات پنج نفره بررسی می شود و در صورت تردید نداشتن در تابعیت آنها و تکمیل بودن پرونده، مدیرکل استان مجوز لازم را برای تنظیم سند هویتی و صدور شناسنامه صادر می‌کند.
وی افزود: در صورت تردید در تابعیت فرد پرونده وی به شورای تامین استان ارجاع می‌شود و شورای تامین در صورت تکمیل بودن پرونده تابعیت متقاضی را بررسی و نظر خود را در خصوص تابعیت وی به اداره ثبت احوال مربوطه اعلام می‌کند و چنانچه شورای تامین تابعیت متقاضی را تایید کرد، اداره ثبت احوال مربوطه نسبت به تنظیم سند هویتی و صدور شناسنامه برای وی اقدام می‌کند و چنانچه شورای تامین تابعیت فرد را تایید نکرد، وی می‌تواند نسبت به رأی شورای تامین از طریق مراجع قضایی اعتراض کند.
کارگر ادامه داد: با توجه به ایجاد سامانه و بانک اطلاعاتی مختص افراد بدون شناسنامه، کلیه اقدامات و مکاتبات در خصوص آنان ثبت و ضبط می‌شود.
رئیس سازمان ثبت احوال کشور اضافه کرد: در این سامانه برای این افراد شناسه‌ای اختصاصی تعریف شده است و با اخذ اثر بیومتریک برای آنان کارت موقت مختص افراد فاقد شناسنامه صادر می‌شود.
وی افزود: تا هنگامی که فرد در وضعیت فاقد شناسنامه و بررسی پرونده در شورای تامین یا هیات پنج نفره به سر می‌برد این کارت معتبر است و می‌تواند با استفاده از آن از مزایای اجتماعی بهره‌مند شود و پس از تایید یا رد تابعیت آنان این کارت و شناسه مربوطه ابطال می‌شود و سایر مراحل مربوطه طی خواهد شد.
کارگر گفت: از تمامی افرادی که تابعیت آنان تعیین نشده و هم اکنون فاقد شناسنامه هستند، تقاضا داریم به ادارات ثبت احوال محل سکونت خود مراجعه کرده و نسبت به ارائه درخواست خود برای تعیین هویت و تابعیت اقدام کنند.

لینک کوتاه

برچسب ها

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.