• تاریخ انتشار : چهارشنبه 11 خرداد 1401 - 15:39
  • کد خبر : 921
  • چاپ خبر
اسدا‌‌‌له پازوکیان

توقیف دو کشتی یونانی در یک سطح ناهمطراز

کمیل نیوز- نگاهی به اقدام متهورانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به توقیف دو کشتی یونانی در یک سطح ناهمطراز

به گزارش کمیل نیوز، مدیریت تصاویر ذهنی ،فرمولی است که ایالات متحده آمریکا این روزها و علی الخصوص پس از گزارش بیکر -همیلتون در ارتباط با افول مقبولیت چهره آمریکا و دیپلماسی عمومی آن در جهان پس از اشغال عراق به شدت به آن استناد جسته و سعی در پوشش خطاهای فاحش واشنگتن در اقصی نقاط جهان با این تکنیک مهارتی خاص دارد.

شاه مهره نگاه ایالات متحده به مسائل،مستحدثه جهانی پیگیری یونیورسالیسم‌،کاسموپلوتونیسم وسترنیسم می‌باشد، اما در مواقعی که مخاطراتی جدی متوجه موجودیت آن است ،ستون دیپلماتیک ،آن به سمت ،مقوله دوم از آموزه های نیکولوماکیاولی در توصیه به پرنس،یا همان شهریار (پادشاه ) به حرکت در می‌آید.(نشان دادن وجه به اصطلاح رحمانی ایالات متحده آمریکا،حال آنکه کشور موجد بیش از ۴۴کودتا در جهان و انقلابات رنگی سراسر ظلمانیست ) .

این بعد تاکتیکال،دیپلماسی آمریکایی،بیشتر در مقابل ،دول هدف (Target-state) بکار می رود ،جاییکه هژمونی آمریکایی،به چالش کشیده می شود.

بعد از ورود موفق نظام مقدس ج.ا.ا به بعد چهارم و سوم و دوم قدرت (فضا ،دریا و هوا در کنار زمین )،و خلق مفهومی بنام« موازنه وحشت» ،اینبار ایالات متحده ،با نعل وارونه زدن به اقدامات ناقض حق.بین الملل خویش ،آشکارا مبادرت به مصادره نفت ایران در دریای یونان نموده و با همان ژست ژاندارم جهانی و اصل صلاحیت جهانی ،بدور از تصمیم گیری شورای امنیت سازمان ملل متحد ،کشور یونان را مکلف به توقیف کشتی نفتی با پرچم ایران مینماید.

حال آنکه اعمال چنین رویه نامتعارفی نیاز به یک :

-وفاق عام‌ استراتژیک داشته(general-concensus) که میبایست در چارچوب فصل ششم و هفتم منشور و ماده ۳۹ آن ،به این مهم (اعمال هجمه و حمله به کشوری ناقض صلح و امنیت )مبادرت گردد.حال آنکه در مبحث ترانزیت نفت آنهم با یک کشتی نفتکش و نه جنگی،نه نقض صلحی صورت گرفته و نه خلاف عبور بی ضرر(innocent-passage) مبادرت ،به آن شده و نه آنکه بغیر از دول هم پیمان آمریکا ،اعتقادی عام‌به جهانشمولی مقبولیت و مشروعیت آمریکایی،وجود دارد.

۲-و همچنین بنا به چهار کنوانسیون لاهه،ژنو،ژنو،جامائیکا،که پایه های شکل گیری حقوق بین الملل دریاها ،را شکل می دهند ،در صورت ایجاد تهدید برای کشورهای مجاوردریاها ،می بایست ،نسبت به برخورد قانونی با آن (و نه غارتش ) اقداماتی صورت پذیرد.
حال آنکه در این خصوص کشور یونان ،پس از احضار کاردارش به وزارت امور خارجه کشورمان و توقیف دو کشتی آن در آبهای سرزمینی ایران برای ما پیام داده که یونان با ایران مخاصمه ایی،ندارد .
و این هم برگه ایی،دیگر از جنایات جنگی آمریکا در خصوص دول مخالف هژمونی آن است.

با نگاهی مجمل،در خصوص اقدامات ،فرامرزی ایالات متحده آمریکا در خصوص ،چارچوب های رویکردی آن ،به:

-حقوق بین الملل (international law)

-نظام بین الملل (international system)

-سیاست بین الملل (international politics)

-روابط بین الملل(international relations)

-نزاکت بین المللی (international decency)

قاطبه دول دنیا در مقام نظر پذیرفته اند که مطابق قاعده ،«تغییر بنیادین اوضاع و احوال Rebus sic stantibus» که معادلات قدرت ،دستخوش تغییراتی شگرف شده و بنا به تعبیر برخی از اساتید روابط بین الملل ،یک چند قطبی و یا چند قطبی در دنیا شکل گرفته است.( Multipolar system) و دیگر یک قدرت نمی‌بایست سر ریز قدرتش را با فرمول بینکر شوک و هوگو گرسیوس هلندی (اتکا به قدرت برد توپ) در ابعاد عینیت قدرت(زمین.دریا.فضا.هوا) اجرا نماید.

چون کشوری مانند ج.ا.ا هم در حال حاضر در خصوص پیشرفتهای دفاعی و نظامی در لبه تکنولوژی دنیا قرار داشته ،و بی مروتی و زیر پا گذاشتن قواعدی مسلم در ح.بین الملل عرفی (چون ،حسن نیت ،نزاکت.انصاف ) در مقابل آن پاسخی متقابل را بهمراه خواهد داشت.

این رویه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بعنوان نیروی ضامن صلح و امنیت منطقه آیی و بین المللی در خصوص پاسخگویی به شرارت های ایالات متحده آمریکا پهلو به نظریه جان لاک غربی میزند.(قدرت ،قدرت را محدود می‌کند)

و در ترازی اسلامی مبتنی بر اندیشه های تابناک ،رهبر معظم انقلابی (مد،ظله العالی) است:

«دوران بزن در رو تمام شد.بزنید می‌خورید.»

و یا معظم له در فرازی دیگر به قید تصریح «دکترین تهدید در برابر تهدید » را مطرح نموده اند.

🇮🇷نویسنده و تحلیلگر:دکتر اسدا‌‌‌… پازوکیان ،پژوهشگر سیاست و ح.بین الملل

لینک کوتاه

برچسب ها

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.