• تاریخ انتشار : شنبه 25 تیر 1401 - 10:21
  • کد خبر : 3126
  • چاپ خبر

سخنگوی شورای نگهبان: تغییر یا ابقای دبیر شورای نگهبان بزودی اعلام می شود

کمیل نیوز- سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با گمانه‌زنی‌ها مبنی بر تغییر دبیر شورای نگهبان و عدم‌تمایل آیت‌الله جنتی گفت: انتخاب فقهای شورای نگهبان با رهبری است در این خصوص رسانه‌ها از گمانه‌زنی‌ها پرهیز کنند و این موضوع به زودی اعلام‌می‌شود و از گمانه‌زنی‌ها خودداری شود‌.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کمیل نیوز،  هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگاران درخصوص در گزارش سالانه از بررسی ها در شورای نگهبان گفت: در این مدت یک سال در شورای نگهبان ۶۰‌مصوبه ارسالی از محلس بررسی شد که ۲۷ مورد لایحه و ۳۳ مورد طرح بوده و ۱۴ مصوبه در مرحله اول به تایید رسیده است و ۲۱ مصوبه در مراحل بعد به تایید رسیده است و ۲۵ لایحه در حال اصلاح است.۱۱ اساسنامه به شورای نگهبان ارسال شده اسن که ۹ اساسنامه تایید شده و ۲ اساسنامه اساسنامه ایراد واقع شده است و ۱۷۴ استعلام و نامه ارسالی از دیوان عدالت اداری از شورای نگهبان مورد برسی قرار گرفته که ۱۳۳ خلاف موازین نبوده است و مابقی خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته شده است. ۱۳۷ جلسه در این مدت برای بررسی مصوبات برگزار گرده ایم.

وی به نوشته برنا، در رابطه با تشکیل کارگروهی مبنی بر اصلاح قانون انتخابات مجلس و آخرین وضعیت این قانون گفت: آخرین وضعیت باید از مجلس پرسیده شود، در مورد اصلاح قانون انتخابات مجلس آخرین بار شورای نگهبان در سال ۹۸ اظهار نطر کرد و بعد از آن‌مجلس اصلاحی نسبت با متن انجام نداده است منتظر هستیم تا متن‌نهایی از شوی مجلس به شورای نگهبان ارجا شود.

سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با طرح افزایش نمایندگان خاطر نشان کرد: تاکنون یک بار این کار انجام شده و آن هم از طریق لایحه بوده و رویه دیگری هم در این رابطه نداریم. موضوع هنوز تصویب نشده که شورای نگهبان اظهار نظر کند. تاکنون در شورای نگهبان بحثی در این خصوص نداشته ایم .باید تصویب شود و بعد نسبت به آن اظهار نظر میشود‌.

طحان نظیف در رابطه با تاکیدات رهبری بر عدم دخالت نمایندگان بر انتصاب های دولتی گفت: تاکنون نسبت به این موضوع جندین بار صحبت شده و رهبری هم‌چندین‌مرتبه صحلت کرده اند و تاکیدات داشته اند‌ وظایف و صلاحیت های مجلس براساس قانون مشخص است و قانون گزاری و نظارت دو وظیفه ای است که برعهده مجلس است تاکید اصلی باید بر این موضوعات باشد نظارت بر امور به معنای دخالت نیست. عدم دخالت در انتصاب ها باید مورد توجه قرار بگیرد‌نظارت و پیگیری قوانین نباید به معنای دخالت تلقی شود‌.

سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با آخرین اخبار از طرح شفافیت گفت: نظر رسمی شورای نگهبان به رسانه ها و مجلس اعلام شد و کمیسیون تخصصی مجلس هم چند نوبت جلسه برگزار کرده و از شورای نگهبان برای تبیین نظرات دعوت شده و حضور پیدا کرده ایم.اگر کار در کمیسیون تخصصی تمام شده باشد باید در دستور صحن قرار بگیرد‌.

وی در خصوص ضعف و انتقاد بر عملکرد شورای نگهبان گفت: چرا فقط نقاط ضعف، نقاط قوت را هم باید دید، ارزیابی عملکرد شورای نگهبان بر عهده مردم و کارشناسان و نخبگان است.ما در شورای نگهبان اقدامات زیادی را انجام می‌دهیم و در حین بررسی مصوبه جلسات متعدد برگزار می‌شود و از نخبگان و کارشناسان دعوت می‌شود.باید در این جهت باید اطلاع رسانی بیشتر شود و به مردم اطلاع رسانی شود تا مردم بیشتر در جریان این فرایند ها قرار بگیرند و اطلاع پیدا کنند‌

وی  در رابطه با گمانه زنی ها مبنی برتغییر دبیر شورای نگهبان و عدم‌تمایل آیت الله جنتی گفت: انتخاب فقهای شورای نگهبان با رهبری است در این خصوص رسانه ها از گمانه زنی ها پرهیز کنند و این موضوع به زودی اعلام‌می‌شود. از گمانه زنی ها خودداری شود‌.

وی در رابطه با عدم حضور اعضای شورای نگهبان در جلسات مجمع تشخیص به خاطر کهولت سن گفت: همه اعضای شورای نگهبان عضو مجمع نیستند و فقط فقها عضو هستند . علت عدم حضور اعضای شورا در جلسات مجمع، همزمانی جلسه مجمع با شورای نگهبان است. جلسات شورای نگهبان با حصور همه اعضا یعنی هر ۱۲ نفر تشکیل می‌شود و در طول سال کم پیش می آید که حتی یک نفر هم غائب داشته باشیم.

طحان نظیف درباره تشکیل وزارت بازرگانی گفت: در مورد ادغام یا انتزاع وزارتخانه‌ها شورای نگهبان ورود محتوایی نمی‌کند. شورای نگهبان باید مصوبات را با شرع مقدس و قانون اساسی تطبیق دهد. شورای نگهبان وارد بحث‌های محتوایی و کارشناسی نمی‌شویم و نخبگان و کارشناسان باید این بحث‌ها را دنبال کنند و این موضوع در صلاحیت دولت و مجلس است.

وی در رابطه با شوراهای فرادستی و اینکه هیچ نهادی برای نظارت بر مصوبات آن‌ها وجود ندارد گفت: شورای نگهبان نظارتی بر عملکرد این مصوبات ندارد و صلاحیت ما بر اساس قانون، بررسی مصوبات مجلس و طرح‌های دولت است.

لینک کوتاه

برچسب ها

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.