• تاریخ انتشار : یکشنبه 15 خرداد 1401 - 8:47
  • کد خبر : 1210
  • چاپ خبر

علت واقعی تعویق در مذاکرات وین چیست؟

کمیل نیوز- بی‌پاسخ گذاشتن ابتکارات ایران از مجاری مرسوم و همزمان اعمال فشار دیپلماتیک و سیاسی بر ایران با تهیه پیش‌نویس تروئیکای اروپایی و آمریکا و لابی گری‌های آشکار صهیونیست پازل تعویق در مذاکرات کامل می‌کند و به خوبی نشان می‌دهد تفاوتی میان دولت بایدن و ترامپ نیست.

به گزارش کمیل نیوز به نقل از فارس، با شروع دولت سیزدهم مذاکرات وین با ترکیبی از یک هیات بلند پایه اقتصادی سیاسی برای از سرگیری مذاکرات به وین سفر کردند؛ دور هفتم و هشتم مذاکرات در وین با هدف رفع همه تحریم‌های ظالمانه اعمال شده علیه ایران برگزار شد.

نوروز ۱۴۰۱، دستگاه دیپلماسی ایران مهمان هماهنگ کننده اتحادیه اروپا انریکه مورا بود تا بار دیگر از طریق مکاتبات non paper  علاوه بر اثبات حسن نیت و ابتکار عمل خودش، نشان دهد رویکرد دولت بایدن با دولت ترامپ تفاوتی وجود ندارد.

برجام + باقری

بعد از گذشت ده ماه از مذاکرات وین در دولت سیزدهم، لاوروف نماینده ویژه روسیه با اعلام تعویق ۲/۵ ماهه در مذاکرات اذعان کرد:  به نظر می رسد آمریکا تلاش می کند برخی از تحریم های اعمال شده توسط ترامپ در ایران را حفظ کند.

ماجرای پیام کامالا هریس به امیرعبداللهیان چه بود؟ 

در این میان مقامات آمریکایی و رسانه‌های غربی سعی بر وارونه جلوه دادن حقیقت را دارند؛ حسین امیرعبداللهیان، رئیسی دستگاه دیپلماسی با اشاره به کنفرانس امنیتی مونیخ و تلاش کامالا هریس و دیگر مقامات هیات آمریکایی برای گفتگوی مستقیم با وزیر امور خارجه ایران گفت: به رابط گفتم به مقامات آمریکایی بگویید اگر قرار است بعد از شما یه گروه شورشی در کاخ سفید مستقر شود لطفا به ما اطلاع دهید که حتی اگر یک گروه شورشی هم حاکم شوند بر مبنای حقوق بین الملل باید به تعهدات و توافقات بین المللی پایبند باشند. این جمله از لحاظ حقوقی و سیاسی قابل قبول نیست که یک دولت مستقر بیاید به یک توافقی برگردد اما قبل از بازگشت به توافق بگوید من تعهدی به دولت بعدی ندارم.

مونیخ

کاهش محبوبیت بایدن در فضای سیاست داخلی آمریکا و عدم مقبولیت وی نزد اعضای کنگره آشفتگی در مذاکرات وین را چند برابر افزایش داد.

در این میان چند اعضای کنگره در بیانیه‌ای نوشتند: در صورت تصویب لایحه ارائه شده، هرگونه توافق هسته‌ای با ایران باید به تایید دو سوم اعضای سنای آمریکا برسد. تا زمانی که ایران تمامی توافق‌هایش را که شامل انتقال پول از چین باشند فسخ کند، شراکت استراتژیک و نظامی‌اش را با چین فسخ کند، تمامی روابط با نیروهای نیابتی‌اش از جلمه حماس را پایان ببخشد و نقل و انتقالات پول نقد به آن‌ها را متوقف کند، تخریب تمامی تسلیحات، مواد و زیرساخت‌های هسته‌ای،‌ موشکی، سایبری و شیمیایی‌اش را راستی‌آزمایی کند و حزب کمونیست چین زندانی کردن ایغورها را متوقف کند، الزام هزینه کردن برای توافق هسته‌ای ممنوع می‌شود و این کار مستلزم ارائه گزارشی مفصل از سوی وزیر امور خارجه به کنگره است که تشریح کند چگونه هرگونه توافق آینده با ایران طبق موارد ذکر شده خواهد بود.

جای پای اسرائیل در مسیر مذاکرات وین 

تشویش میان مقامات آمریکا و لابی صهیونیست‌ها در کاخ سفید دو امری است که گزینه آشوب در کاخ سفید حتی پس از امضای برجام و عدم تعهد دولت آتی ایالات متحده آمریکا را قوت می‌بخشد.

 رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا،  در نشست استماع کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با اذعان به شکست سیاست فشار حداکثری علیه ایران گفت:  ما و همه شرکای اروپایی خود متقاعد شده ایم که می توانیم در ازای برداشتن گام های مهم ایران برای عقب نشینی و محدود کردن برنامه هسته ای خود، تخفیف محدودی از تحریم ها ارائه کنیم  ما و همه شرکای اروپایی خود متقاعد شده ایم که می توانیم در ازای برداشتن گام های مهم ایران برای عقب نشینی و محدود کردن برنامه هسته ای خود، تخفیف محدودی از تحریم ها ارائه کنیم.  حقیقت ساده این است که برجام به عنوان ابزار محدود کردن فعالیت هسته ای ایران، کار می کرد.این نتیجه ناخوشایند تصمیم دولت قبل برای خروج یکجانبه از برجام است.

MALI IN CONGRESS

 پس از خروج آمریکا از برجام، با تصویب مجلس شورای اسلامی غنی سازی به میزان قابل توجهی افزایش یافت اما همواره فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب قوانین آژانس بین‌المللی هسته‌ای بوده است؛ موضوعی که رافائل گروسی همواره پس از سفرهای خود به ایران به آن اذعان داشت.

پیش‌نویس تروئیکای اروپایی و آمریکا؛ ترمز جدید مذاکرات 

اما در این میان رویترز در خبری ادعا کرد آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان برای نشست شورای حکام سازمان ملل که هفته آینده برگزار می‌شود، پیشنویس قطعنامه‌ای را تنظیم کرده و در آن از ایران می‌خواهند تا به سوالات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد آثار اورانیوم کشف شده از سه سایت هسته‌ای ایران پاسخ دهد.

در این پیش نویس که به همه کشور‌های عضو شورای حکام سازمان ملل ارسال شد، از ایران خواسته شده تا هرچه سریعتر به تعهدات قانونی خود عمل کند و پیشنهاد رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی را برای همکاری بیشتر در راستای شفاف سازی و حل و فصل همه مسائل پادمانی باقی مانده بپذیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این موضوع با استناد به گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت گرفت، صراحتا گفت:  برنامه هسته‌ای ایران تماما صلح آمیز است و ما طبیعتا به هر اقدام غیر سازنده در شورای حکام پاسخ محکم و متناسب را خواهیم داد و مسئولیت پیامدهای آن بر عهده آنهایی است که به شورای حکام و گزارش مدیرکل به عنوان اهرم فشار و ابزار بازی‌های سیاسی علیه ایران نگاه می کنند.

در آستانه برگزاری نشست شورای حکام که از روز دوشنبه در پایتخت اتریش آغاز می‌شود، سفر رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی هسته‌ای به سرزمین های اشغالی و  دیدار با مقامات رژیم صهیونیستی یکی از خبرهایی بود که توجه همه را به خود جلب کرد.

در بیانیه این دیدار که از دفتر رژیم  صهیونیستی منتشر شده است؛ ایران به «فریب جامعه جهانی با استفاده از اطلاعات نادرست و دروغ» متهم و بر همین اساس درباره «ضرورت بسیج جهان برای اقدام علیه ایران با استفاده از همه ابزارها به منظور جلوگیری از دستیابی به سلاح هسته‌ای تاکید شده است.

بنت + گروسی

خطیب‌زاده: ایران برای هر دو گزینه دیپلماسی و جهت مخالف آن آماده است 

این در حالی است که اسرائیل دارای بیشترین کلاهک‌های هسته ای است اما از عضویت NPT سر باز میزند  و همچنین این رژیم غاصب به جامعه جهانی هشدار داده است: «در صورت عدم موفقیت جامعه جهانی برای جلوگیری از برنامه اتمی در بازه زمانی مربوطه، حق اقدام و دفاع از خود را برای خود محفوظ می‌دارد.»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در توئیتر خود نوشت: رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن شماره یک برجام، نفی‌کننده ان. پی. تی و تنها دارنده تسلیحات اتمی در خاورمیانه و شمال آفریقاست. ما این را می‌دانیم جهان هم می داند. زمان آن است که سه کشور اروپایی و آمریکا از به خواب زدن تعمدی خود دست بردارند.

وی تصریح کرد: آن‌ها یا می‌توانند گزینه دیپلماسی را دنبال کنند و یا در جهت مخالف اقدام کنند ما برای هر دو آماده‌ایم.

رفتار تکرارشونده آمریکا در طول مذاکرات، سفرهای مقامات صهیونیست به ایالات متحده و بالعکس و در مقابل آن پاسخ جمهوری اسلامی ایران با  ابتکار عمل در مذاکرات برای حصول توافقی قابل اتکا و پایدار برهم زننده معادلات رژیم صهیونیستی بود.

خوش خدمتی آمریکا برای اسرائیل با فشار سیاسی بر ایران

یک کارشناس بین‌الملل با اشاره استیصال ایالات متحده که ناشی از اقدامات درست ایران در مسیر مذاکرات وین و ضعف بایدن در سیاست داخلی آمریکا است، گفت: بایدن برای جلب نظر اسرائیل و جمهوری خواهان‌ ،قصد دارد ایران را در فشاری دیپلماتیک و سیاسی بگذارد تا ایران همه شروط را بدون لغو تحریم‌ها بپذیرد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه مکررا در نشست‌های هفتگی خود مواضع دستگاه دیپلماسی ایران را در مذاکرات وین اعلام کرده است:  آنچه که در نهایت توافق باید برای ما به دست بیاورد، انتفاع قطعی ملت ایران است.

خطیب زاده

بی‌پاسخ گذاشتن ابتکارات ایران از مجاری مرسوم و همزمان اعمال فشار دیپلماتیک و سیاسی بر ایران با تهیه پیش‌نویس و لابی گری‌های آشکار صهیونیست در ایالات متحده برای مداخله در فرایند مذاکرات، بار دیگر سخنان رهبر بصیر انقلاب را تداعی می‌کند که بارها بر غیرقابل اعتماد بودن و سلطه‌جویی آمریکا تایید کردند.

 رهبر انقلاب در دیدار سال ۹۷ با فرهنگیان، اساتید و دانشجویان:

« امّا راجع به برجام؛ خب، بنده از روز اوّل بار‌ها و بار‌ها گفتم به آمریکا اعتماد نکنید! هم در جلسات خصوصی این را گفتم، هم در جلسات عمومیِ مردمی گفتم؛ در جلسات خصوصی بیشتر هم این را گفتم؛ گفتم به این‌ها اعتماد نکنید؛ اگر میخواهید قرارداد ببندید، تضمین‌های لازم را فراهم بکنید، بعد صحبت کنید، بعد قرارداد ببندید، بعد امضا کنید؛ به حرفِ این‌ها اعتماد نکنید»

انتهای پیام/

لینک کوتاه

برچسب ها

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.