• تاریخ انتشار : دوشنبه 30 خرداد 1401 - 16:26
  • کد خبر : 1817
  • چاپ خبر
مجید نصراله زاده؛

مدیریت موزه ها در ایران سبب پسرفت و درجا زدن این حوزه در کشور شده است

کمیل نیوز- در ایران برای انتخاب سکان داران موزه به ندرت روند قانون مداری و تخصص گرایی رعایت شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کمیل نیوز، مجید نصراله زاده(موزه دار)، با توجه به شعار ایکوم جهانی در سال ٢٠٢٢با موضوع «قدرت موزه‌ها » بر آن شدیم که درباره چالش مدیریت موزه ها در ایران که به نحوي باعث پسرفت و درجا زدن موزه های کشور شده است به اختصار بپردازیم.

ایکوم سه برچسب برای ثبت این برنامه‌ها در نقشه تعاملی پیشنهاد داده:

۱-قدرت نوآوری در دیجیتالی شدن و دسترسی
۲-قدرت پایدار
۳-قدرت جامعه سازی از طریق آموزش

در این یادداشت به چگونگی سکان داری در موزه های کشور و انتخاب مدیران در مقایسه با برنامه ها و برچسب های اعلامی ایکوم جهاني خواهیم پرداخت.

موزه ها در ایران علاوه بر وزارت میراث فرهنگی دارای صاحبان دیگری نیز هستند که وزارت خانه ها، سازمان ها، نهادها و بخش های خصوصی مختلفی در این راستا فعالیت دارند که شاید اولین و بزرگترین چالش مدیریتی برای اداره موزه ها در کشوری با قدمتی سترگ و فرهنگی غنی با موزه های مختلف بر شمرد.

در کشورهایی که امروزه به موزه ها بعنوان یک قدرت فرا منطقه ایی نگاه ویژه ایی دارند و شاید همین امر سبب شعار ایکوم جهانی برای امسال بوده است در انتخاب مدیران موزه ها تمام تلاششان را برای هر چه بهتر اداره کردن موزه ها توسط بهترین شخص به کار میگیرند اما در ایران برای انتخاب سکان داران موزه ها شاید به ندرت روند قانون مداری و تخصص گرایی رعایت شده باشد.

در اداره موزه ها باید فضایی را ایجاد نمود که علاوه بر چیدمان موزه که بطور ثابت برای بازدید عموم در نظر گرفته شده است، برای گروه های مختلف جامعه و با سلایق گوناگون فرصتی را فراهم ساخت تا بتوانند در شکل دهی مسیرهای آینده جامعه سهیم شوند.

در عصر تکثر فرهنگی، مشارکت شهروندان در فرایندهای مدیریتی جامعه و الخصوص موزه ها در حال حاضر یک لازمه اساسی در جهت مشروعیت به موزه ها و فضاهای فرهنگی است، بطوریکه مردم باید خود را در موزه ها بصورت گسترده شریک دانسته و این محقق نخواهد شد مگر با آموزش صحیح به مردم .

از این رو بهره گیری وسیع از گفتمان چند فرهنگی و بین فرهنگی، خط مشی گذاری های فرهنگی در قالب موزه ها به سیاست مدیران ارشد بستگی داشته زیرا با انتخاب مدیران موزه ها به گفتمان درون فرهنگی و بین فرهنگی جوامع کمک خواهند کرد.

مدیران موزه ها می بایست با آموزش کارکنان بخش های مختلف همچون کارشناسان،پژوهش گران،مرمت گران و…و همچنین آموزش شهروندان و نسل جدید جامعه از طریق همکاری های بین بخشی همچون وزارت خانه های آموزش و پرورش و میراث فرهنگی،گردشگری در بالا بردن قدرت موزه ها به بالاترین سطح ممکن کمک نمایند.

استفاده از قدرت دیجیتال و دسترسی به عموم از طریق قدرت پایدار در حوزه های جدید سبب ایجاد جامعه سازی از طریق آموزش در موزه ها خواهد شد لذا هر اقدام مدیران موزه ها با خود الزامات ارزشی را به همراه دارد و این اقدامات قطعا بار تاثیر گذاری را نه تنها برای موزه بلکه برای مخاطبان موزه نیز به همراه خواهد داشت،از این رو انتخاب مدیران موزه ها باید با افق جهانی شدن صورت گیرد تا قدرت موزه ها بعنوان قدرتی نرم در اختیار فرهنگ یک ملت باشد و این جایگاه در سالهای اخیر به ندرت در اختیار اهلش بوده که همین انتخابات اشتباه باعث درجا زدن و روزمرگی در موزه های کشور گردیده است.

 قدرت موزه ها در سطح کلان باید با راهکاری ملی دستخوش تغیرات اساسی گردد تا نگاه منصب گرایانه از موزه ها دور شده و موزه های کشور به نمایندگی از فرهنگ و تمدن غنی این مرز و بوم در تعاملات جهانی با قدرتی بیش از پیش حضوری موثر داشته باشند.

لینک کوتاه

برچسب ها

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.