• تاریخ انتشار : سه شنبه 14 تیر 1401 - 9:49
  • کد خبر : 2651
  • چاپ خبر

نصب ۲۴ شتابنگار در تهران تا آخر سال

کمیل نیوز- روزانه چندین بار تهران می لرزد. در صورتی که زلزله ای با ریشتر بالا در پایتخت رخ دهد خسارت زیادی بر جا می گذارد. مسوولان شهری می گویند که سامانه هشدارهای سریع، وقوع زلزله را 10 الی 12 ثانیه قبل خبر می‌دهند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کمیل نیوز، بارها اعلام شده است که کلان شهر تهران در برابر زلزله آسیب پذیر است.در سال جاری بودجه سازمان مدیریت بحران شهر تهران رشد یافت و این نشان می دهد که مدیریت شهری به موضوعات ایمنی توجه ویژه ای دارد.

مدیریت بحران  باید برمبنای تحلیل داده ها باشد  تا پیش بینی و هشدارها پیش از وقوع مخاطرات انجام شود. دستگاه های خریداری شده که چند ثانیه جلوتر وقوع زلزله را پیش بینی می کنند.

به نوشته فارس، باید مخاطرات موجود در تهران مورد رصد قرار گیرد و همچنین باید خسارت های حاصل از وقوع بحران ها را تخمین زد.زیر ساخت های در تهران ایجاد شده و تجهیزاتی هم خریداری شده است. بیش از ۱۰۰ پایگاه مدیریت  بحران در شهر تهران ساخته شده که در اختیار شهرداری تهران است البته قبلا تعدادی از این پایگاه ها در اختیار سازمان ورزش و بخش های دیگر بود که بازپس گیری شد. البته اخباری مبنی بر افزایش پایگاه مدیریت بحران شهر تهران شنیده می شود.

باید مقاوم سازی لازم در تهران برای مواقع بحران به خصوص زلزله صورت گیرد. در بخش های بافت فرسوده  شهر در صورت وقوع زلزله آسیب های زیادی خواهند دید چرا که ساختمان ها مقاومت لازم را ندارند.  در صورتی که مقاوم سازی رخ دهد میزان تلفات قطعا کمتر می شود.

در خصوص مخاطرات شهر تهران مطالعاتی با همکاری دانشگاه های کشور صورت گرفته است. چندی پیش یکی از دانشگاه ها مطالعاتی در حوزه بحران و مقاوم سازی در شهر انجام داده بود  که این مطالعات و بررسی ها نشان می دهد در هر کدام از مناطق زلزله ای که مورد انتظار است اتفاق می افتد. پس از وقوع زلزله حدود ۶۰ درصد سازه ها در همه مناطق دچار آسیب می شوند که اگر مقاوم سازی انجام شود این آمار به ۴۰ درصد خواهد رسید یعنی ۲۰ درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

برخی معتقدند که اگر زلزله بالای ۷ ریشتر در شهر رخ داده تعدادی زیادی از افرادی که زیر آوار مانده اند جان خود را در ساعات اولیه وقوع حادثه از دست می دهند.

سامانه پایش و پیش بینی زلزله ایجاد شده است، سنسورهای هشدار سریع زلزله اطراف تهران نصب شده و همچنین سامانه تخمین خسارت علاوه برخارج شهر در داخل شهر نیز نصب شده و قرار است دستگاه های لازم در این زمینه افزایش بیشتری پیدا کنند.

علی نصیری مدیر عامل سازمان مدیریت بحران شهر تهران در خصوص آخرین اقدامات انجام شده در شهر تهران در برابر زلزله به خبرنگار فارس می گوید: یکی از موضوعات مهم در شهر تهران بحث زلزله است سلسله اقداماتی صورت گرفته است برخی از اقدامات کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت بوده است .

موازی کاری ها را برطرف می کنیم/چادرهای هلال‌احمر ۸ نفره است اما میانگین خانوارهای تهرانی سه و نیم نفر است

وی با اشاره به راه اندازی قرارگاه ایمنی در شهر تهران گفت: در قرار گاه ایمن در بحث زلزله موضوعاتی مانند بحث اسکان موقت، تخلیه اضطراری و …مطرح می‌شود .

به گفته نصیری، قبلا موازی‌کاری‌هایی بوده است اما قرار است با جلساتی این موازی‌کاری‌ها برداشته شود. اسکان‌های اضطراری در سطح شهر در نقاطی که فضای باز است و امکان اینکه ساختمانی بر سر مردم فرو نریزد ایجاد می‌شود جانمایی‌ها به روز می‌شود و اینکه باید چند چادر نصب شود مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نیازمند برنامه جامع و به روز هستیم/تعداد شتاب نگارها تا پایان سال به ۵۰ می رسد

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران اضافه کرد: چادرهای هلال‌احمر ۸ نفره است اما میانگین خانوارهای تهرانی سه و نیم نفر است به هر حال جمعیت شهر تهران ۹ و نیم میلیون نفر است و جمعیت روز آن ۱۳ و نیم میلیون نفر است ما برای زلزله باید برنامه داشته باشیم و بتوانیم در نقاط امن در وقوع حادثه مردم را اسکان دهیم. نیازمند برنامه جامع و به روز هستیم. کارهایی صورت گرفته اما زمان‌بر است.

وی بیان کرد: یک نکته‌ای که وجود دارد بحث سامانه هشدار سریع زلزله است در دوران‌های قبلی سازمان مدیریت بحران زحماتی کشیده شده است و ۲۶ شتاب‌نگار نصب شده است بخشی هم در دوران ما نصب شده است و تا پایان سال این شتاب‌نگارها به ۵۰ عدد می‌رسد البته هدف‌ گذاری های لازم صورت گرفته و بودجه را تأمین کرده‌ایم و همزمان هم جلسات مکرری در این زمینه برای بهره‌برداری از سیستم های هشدار سریع انجام شده است.

نصیری ادامه داد: ببینید در زمان وقوع زلزله ما باید بگونه‌ای عمل کنیم که سریعا به صورت اتوماتیک گاز،‌آب و برق قطع شود تا خسارت زلزله کم شود. سامانه هشدارهای سریع، وقوع زلزله را ۱۰ الی ۱۲ ثانیه قبل خبر می‌دهند و بعد زلزله رخ می‌دهد ما باید زیرساخت‌های لازم را فراهم کنیم تا در مواقع وقوع بحران کمتر دچار مشکل شویم و البته برنامه‌ریزی‌های لازم در سازمان مدیریت بحران شهر تهران صورت گرفته است.

مقاوم سازی شریان های اصلی شهرضروت دارد و همچنین نباید ساختمان ها بر روی گسل ساخته شود چرا که در هنگام بروز زلزله قطعا خرابی زیادی به بار خواهد آمد.

احمد صادقی  عضو شورای شهر تهران و رئیس اسبق سازمان مدیریت بحران شهر تهران در این باره به خبرنگار فارس می گوید: مقاوم سازی لرزه ای شریان های پایتخت  باید بر اساس مصوبه هیات وزیران  انجام شود و تمام دستگاه های مربوطه باید به وظایف خود عمل کنند.

از ظرفیت های قانونی و هماهنگی دبیرخانه ستاد بحران شهر تهران استفاده شود

وی با بیان اینکه باید در موضوع ایمنی از ظرفیت های قانونی و هماهنگی دبیرخانه ستاد بحران شهر تهران استفاده شود، گفت: قرارگاه ایمنی در تهران تشکیل شده است و مباحث مرتبط در این قرارگاه مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

نوسازی بافت فرسوده در این دوره مدیریت شهری در دستور کار قرار گرفته است. مشوق های هم برای نوسازی در نظر گرفته شده تا مردم ترغیب شوند ساختمان های خود را نوسازی کنند.

در حال حاضر در برخی نقاط شهر مقاوم سازی لازم در ساختمان ها صورت نگرفته است.مهدی چمران  رئیس شورای شهر تهران در این باره می گوید که شهر تهران متاسفانه از نظر زلزله در شرایط مناسبی نیست اولا آنچه که می‌سازیم باید درست و مقاوم بسازیم که بعدا به فکر مقاوم سازی نیفتیم. چرا که مقاوم سازی کار ساده‌ای نیست و حتی اگر بشود صد درصد مقاوم سازی کرد هزینه بسیار بالا و انرژی زیادی را می‌گیرد و معلوم نیست بتوانیم مقاوم سازی واقعی را انجام دهیم.

بارها شنیده‌ایم و دیده‌ایم ساختمان هایی که هنوز به اتمام نرسیده فرو ریختند

وی ادامه داد: باید از هم اکنون که شروع به ساخت می‌کنیم درست بسازیم البته ساختمان‌هایی که ساخته شده و در خطر هستند باید به آنها بپردازیم در این موضوع شکی نیست اما وظیفه اصلی، ملی و اسلامی و انسانی ما این است که انرژی ، نیرو و منابع مالی کشور را هزینه نکنیم و تنها ساختمان هایی با ظاهر آراسته بسازیم. بی تردید باید درست و منطقی بسازیم.

رئیس شورای شهر تهران تاکید کرد:‌ بارها شنیده‌ایم و دیده‌ایم ساختمان هایی که هنوز به اتمام نرسیده فرو ریختند ، علت آن این است که قوانین ساختمان را به خوبی رعایت نکرده و نمی‌کنیم و تصور  می‌کنیم اگر چهار تیرآهن را به هم جوش دهیم و بالا برویم می‌ایستد در حالی که بسیار  پیچیده است و نتایج وحشتنا کی را به همراه خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، هر لحظه ممکن است زلزله ای در تهران رخ دهد. اگر در پایتخت زلزله ای بالای ۷ ریشتر رخ دهد خسارت زیادی شهر خواهد دید. در مدیریت فعلی شهری تعدادی دستگاه هشدار سریع زلزله خریداری کرده اند تا بتوانند چند ثانیه جلوتر از وقوع حادثه پیش بینی های لازم را انجام دهند تا میزان خرابی های ناشی از این بحران کمتر شود همچنین قرارگاه مدیریت ایمنی هم در تهران ایجاد شده است.

لینک کوتاه

برچسب ها

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.