• تاریخ انتشار : سه شنبه 25 مرداد 1401 - 12:57
  • کد خبر : 6205
  • چاپ خبر

وضعیت پرونده‌های مهم قضایی؛ از الکس و میلاد حاتمی تا بابک زنجانی و تاجزاده

کمیل نیوز- سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری هفتگی آخرین وضعیت پرونده های مهم قضایی را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کمیل نیوز، مهمترین بخش اظهارات مسعود ستایشی به شرح زیر است:
سرنخ‌های بسیار خوب از اموال بابک زنجانی

* تاکنون نسبت به شناسایی اموال بابک زنجانی در داخل کشور و ارزیابی اموال و انتقال و استرداد اموال خارج از کشور این فرد اقدام جدی و گسترده صورت گرفته است.
* تاکنون حدود ۵۰۰ میلیون دلار به وزارت نفت واگذار شده است.
* کل رد مال این فرد ۱ میلیارد و ۹۶۶ میلیون یورو است.
* در مورد الباقی طلب وزارت نفت با همکاری ضابطین و نظارت دادسرای تهران اقدامات خوبی انجام شده است.
* سرنخ‌های بسیار خوبی از اموال وی به دست آمده است.
* زنجانی در حال حاضر در زندان است.
آخرین وضعیت پرونده میلاد حاتمی
* در این پرونده ۲۲ متهم مطرح بودند که پرونده در دادسرا مورد بررسی قرار گرفت و با صدور کیفرخواست به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارجاع شد و فرد مورد نظر به اتهام افساد فی الارض و پولشویی و  اخلال در نظام ارزی وپولی و فرد دیگر به اتهام معاونت در افساد فی الارض و پولشویی و  اخلال در نظام ارزی وپولی  در بازداشت هستند.
* بقیه متهمان  که ۱۸ نفر هستند با تودیع قرار وثیقه در دادسرا فعلا ازادند و پرونده در دادگاه انقلاب مطرح رسیدگی است.
اتهامات تاجزاده
* تاج زاده یک اتهام تشویش اذهان عمومی و یک تبلیغ علیه نظام هم دارد.
جزئیات بازداشت تبعه سوئدی در ایران
* این پرونده در دادسرای تخصصی  تهران تحت رسیدگی است و اتهامش جاسوسی است.
* در ۲۸ فروردین سال جاری قرار بازداشت موقت او صادر شد و در بازداشت است.
* یکسری اسناد کشف شده و در حال بررسی است و تحقیقات مقدماتی به صورت محرمانه است.
* براساس سرنخ هایی که داریم ممکن است اتهام دیگری در مورد ایشان مطرح شود.
وضعیت پرونده شکایت سید حسن خمینی از دهباشی

کایت سید حسن خمینی از دهباشی در مرحله اول قرار نهایی صادر می‌شود که به این قرار اعتراض می‌شود.
* پس از طی مراحل قانونی فرد مورد نظر به شش ماه حبس محکوم می‌شود که توسط محکوم علیه مورد اعتراض قرار می‌گیرد و اکنون در شعبه اول دادسرای تهران مورد رسیدگی است.
شهروز سخنوری(الکس) به اعدام محکوم شده است

* فرد مورد اشاره اتهام راه اندازی شبکه سازماندهی فساد داشته است، این فرد به اعدام محکوم شده است.

* متهم دیگر پرونده اتهام فراهم کردن موجبات فساد دارد که به ۸ سال زندان محکوم شده است.

مشروح اظهارات سخنگوی قوه قضائیه به نقل از ایسنا به شرح زیر است:

مسعود ستایشی در نشست خبری امروز در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده میلاد حاتمی و اینکه در این پرونده چند نفر متهم هستند و دادگاه‌ متهمین از چه زمانی آغاز می‌شود؟ گفت: در این پرونده ۲۲ متهم مطرح بودند که پرونده در دادسرا مورد بررسی قرار گرفت و با صدور کیفرخواست به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارجاع شد و فرد مورد نظر به اتهام افساد فی الارض و پولشویی و  اخلال در نظام ارزی وپولی و فرد دیگر به اتهام معاونت در افساد فی الارض و پولشویی و  اخلال در نظام ارزی وپولی  در بازداشت هستند. بقیه متهمان  که ۱۸ نفر هستند  با تودیع قرار وثیقه در دادسرا فعلا ازادند و پرونده در دادگاه انقلاب مطرح رسیدگی است.

وی به نوشته میزان، درباره بازداشت تبعه سوئدی در ایران گفت: این پرونده در دادسرای تخصصی  تهران تحت رسیدگی است و اتهامش جاسوسی است. در ۲۸ فروردین سال جاری قرار بازداشت موقت او صادر شد و در بازداشت است. یکسری اسناد کشف شده و در حال بررسی است و تحقیقات مقدماتی به صورت محرمانه است. براساس سرنخ هایی که داریم ممکن است اتهام دیگری در مورد ایشان مطرح شود.

وی درباره پرونده تاج زاده نیز گفت: یک اتهام تشویش اذهان عمومی  و یک  تبلیغ علیه نظام  دارد.

ستایشی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی واجرای حکم این پرونده گفت: تکلیف اجرای حکم وی بر عهده دادستانی و واحد اجرای احکام دادسرای تهران است. تاکنون نسبت به شناسایی اموال بابک زنجانی در داخل کشور و ارزیابی اموال و انتقال و استرداد اموال خارج از کشور این فرد اقدام جدی و گسترده صورت گرفته است و  تاکنون حدود ۵۰۰ میلیون دلار به وزارت نفت واگذار شده است. کل رد مال این فرد ۱ میلیارد و ۹۶۶ میلیون یورو است و در مورد الباقی طلب وزارت نفت با همکاری ضابطین و نظارت دادسرای تهران اقدامات خوبی انجام شده است. سرنخ‌های بسیار خوبی از اموال وی به دست آمده است و اکنون هم بابک زنجانی در زندان است.

ستایشی در پاسخ به سوالی در خصوص سامانه جامع تکالیف که در آن وضعیت ترک فعل سازمان‌ها مشخص شده و طبق سند تحول مهلت اجرای آن تا پایان تیر ماه بوده و این سامانه چه زمانی اجرا می‌شود؟ گفت: یک سری تکالیف کلیدی در رابطه با دستگاه‌ها و حوزه‌های مهم کشور شناسایی شده است. مطابق با اولویت‌بندی‌ها، تکالیف شناسایی و در حال بارگذاری است.  درگاه سامانه یکپارچه سازمان بازرسی به نام سینا، طراحی و رونمایی شده است. این درگاه دو بخش درون سازمانی و برون سازمانی دارد و در راستای تجمیع سیستم‌های اطلاعاتی فعالیت می‌کند. درگاه درون سازمانی در حال بهره برداری است و در اختیار سازمان بازرسی کل قرار دارد.

وی تصریح کرد: به دلیل اهمیت موضوع اطلاع‌رسانی و ضابطه‌مند بودن، در مرحله اخذ تاییدیه‌های لازم است و تا زمانی که به اتمام برسد، مجوزهای لازم بارگذاری و در نهایت اطلاع رسانی می‌شود. بر اساس گزارشی که از سازمان بازرسی داریم، این موضوع ناظر بر این است که ۱۱۰۰ تکلیف قانونی دستگاه‌ها درون پایگاه داده و بانک اطلاعاتی سازمان بازرسی وجود دارد و فرایند صحت سنجی آن در حال انجام است و  تکالیف دستگاه‌ها شناسایی و در حال رصد است.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در رابطه با بازداشت یکی از سر شبکه‌های فساد به نام شهروز سخنوری (الکس) که دو سال پیش به همراه مادر و فردی که رابط وی بود، دستگیر شد، گفت: راه اندازی شبکه سازمان یافته فساد از اتهامات این فرد است. این فرد به اعدام محکوم شده است. متهمین دیگر به اتهام  موجبات فراهم کردن فساد به ۸ سال حبس محکوم شدند و حکم در حال اجرا است. متهم دیگری هم در پرونده است که حکم وی هنوز اجرا نشده  و در شرف اجرا است.

لینک کوتاه

برچسب ها

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.